Jdi na obsah Jdi na menu
 


HONDURAS  -  "banánová republika",nejznámější pták ve střední Americe QUETZAL

 

Honduras – původní banánová republika, symbol korupce a chudoby se začíná čím dál více dostávat do podvědomí zahraničních turistů.
Úchvatné památky, kdy řada z nich stále čeká na svá odhalení, lákají dnes už i tolik očekávané turisty i ze vzdálených kontinentu.
A proč by ne.Copán – město, kde astronomie dosáhla svého nejvyššího rozvoje.Místo, kde najdete hřiště, s rozměry 26×7 metrů, pro hry, které pro poražené znamenaly smrt.Kněží jim rvali srdce a krev z těla pak odtékala hlubokými kanálky.Děsivá představa.

Honduras je druhou nejmenší zemí střední Ameriky.Na rozdíl od El Salvadoru se „dotýká“ i Karibiku.Ostrovy patříc v tomto teplém moři Hondurasu, jsou navštěvovány turisty zatím více, než mayské památky.
Jeho rozloha je 112 492 kilometrů čtverečních.Žije zde více jak šest a čtvrt miliónu lidí. Zajímavé, že z tohoto počtu je jen devět procent indiánů.Přitom na každém kroku je potkáte.
Jsou hrdi na svůj původ. Památný rok (1821), kdy zvítězili nad španěly a získali nezávislost, si nesmírně váží.

INDIÁNI – MAYOVÉ, tak jak je oslovit?
Nikdy je nenazývejte INDIÁNY ! Za toto oslovení se tady platí.Ano platí a to až dvě stě dolarů!!! Tu vám napaří turistická policie.
Hlavním městem je od roku 1880 Tegucigalapa s 780 000 tisíc obyvateli.
Měna se nazývá LEMPIRA – podle indiánského náčelníka.Směnit jí můžete u každého chlapíka na hranicích.Bankovky mají po kapsách, v rukou omotané gumičkou.Pomíchané s dolary a dalšími „platidly“, které zde ve střední Americe existují.
Příroda je tady nádherná.špičaté kopce, horské štíty, ale i podmořské krásy a hlavně sopky.
Karibské pobřeží, je známé, že se tu nachází nespočet potopených lodí starých Conquistadorů.
Hurikán „Mitch“, se tady vyřádil v roce 1998 a zemi těžce poničil.Na přelomu října a listopadu, se předváděl o rychlosti 280 kilometrů v hodině a rázem vrátil zemi o třicet let zpátky.
Hromadnou doprav tady zabezpečují hlavě autobusy, které jsou zmalované, jako nikde jinde.Vlaky zde mají „natažené koleje“, Jen na 595 kilometrů jízdy a z toho se můžete ještě povozit na úzko železnici, která z toho malinkého počtu ukrojuje 349 kilometrů.

K větším městům patří San Pedro Sula a El Progreso.
Největší řeka se jmenuje Rio Coco.
Honduras sousedí se Salvadorem, Nikaraguou a Guatemalou.A právě o této zemičce, která zaujímá 106 příčku na světě co do velikosti, si něco povíme.

GUATEMALA – Země stromů

Rozloha země je 108 890 kilometrů čtverečních.V počtu obyvatel jí se 14 656 000 obyvateli na 62 místě.Má sedm krajů a hlavní město se jmenuje Guatemala City.

Quetzal, je pták samotář, neboli pták svobody.Jeho hlavu zdobí smaragdově zelená chocholka a má smaragdově šedě zelené ocasní krovky, které jsou prodloužené.Obývá koruny stromů v horách nad 1 300 metrů.Mayové ho uctívali a považovali ho, za božího posla – vládce vesmíru.
Tento opeřenec je nejznámějším ptákem ve střední Americe.Je po něm pojmenována i zdejší měna, najdeme ho na modro – bíle státní vlajce, na výrobcích.Je po něm pojmenováno nespočet ulic v Guatemale a dokonce Quetzalteca, je nejčastěji kupovaná pálenka v zemi.
Pivo, značky GALLO, bylo výborné.
Těží se tady jadeit – více jsem o nim psal, při návštěvě Antiguy.
Sousedí se státy Belize, Hondurasem a Salvadorem.
K nejnavštěvo­vanějším městům patří zmiňovaná Antigua s nádhernými dlážděnými uličkami a krásnými domečky.
Pěstuje se tady cukrová třtina, káv, roste tady spousta banánů,manga,papáje a mnoho dalšího tropického ovoce.
Po Indonésii, je druhým největším státem s počtem sopek.
Hledáte – li krásnou přírodu, veselé lidi a nebojíte se dobrodružství, tak to je pro vás ta pravá země.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář