Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

                                                       Pokračování SAFARI

Jedem sami.Další dvě auta, jsou už někde vepředu.Náš řidič, už tady jezdí 15 let.Jedeme pomalu po cestě, která je červená jako tenisový antukový kurt.Rozhlížíme se kolem sebe.První co vidíme je termitiště.Tato „ stavba“ je vysoká více jak jeden metr.Někde jsem se dočetl, že hnízda jsou postavena především z trusu, hlíny a z odumřelých jedinců.Spojení je zajištěno slinami.
Po krátké chvíli vidíme zebry a u nedalekého napajedla impaly a elandy.Okolní krajina je travnatá s nízkými keři.Počasí nám přeje, není vedro a je spíše pod mrakem.Častý praskot ve vysílačce řidiče nám dává tušit, že je ve spojení s našimi dalšími dvěmi auty.V dálce vidíme první slony a pakoně.Řidič zrychluje a my před sebou vidíme další zebří stádo a též naše dvě auta,která stojí u vodního napajedla.Po příjezdu vidíme sice v dálce, ale přece jen hrochy.Můj kolega má dalekohled, díky kterému se můžeme podívat na zvíře, které je závislé na vodě a jeho mohutné tělo dosahuje váhy až 2 tuny.Je to paráda pozorovat jak si bezstarostně plavou a kolik minut vydrží pod vodou.
Podél cesty vidíme spousty nádherně zbarvených ptáků a též stádo prasat bradavičnatých.Je to něco úžasného.Stále jsme ve střehu, aby nám nic neuniklo.Náš řidič zastavuje.Všichni vzhlížíme a až po chvíli nám řekne, ať se podíváme na cestu.Na červené cestě se vyhřívá malý chameleón.Mám ho vyfoceného, tak ho též najdete, když mrknete na fotky.Blíží se čas obědu.Kličkujeme po celkem slušných cestách, které věřte nebo ne mají kvalitní značení a i tady jsou kruhové objezdy!
Asi dvacet metrů od nás jsou pod stromem ve stínu čtyři sloni, pánečku, ale ti jsou obrovití a hned vedle dvě žirafy.Obě ožírají trnité stromy a pokukují po nás.Jsou v klidu nebojí se. Jsou nádherně zbarvené.Mají krásné „bílé ponožky“ a krásnou bronzovou srst.Když si představíte, že zvíře, které máte pár metrů před sebou měří pět metrů a váží více jak tisíc kilo, běhá vám mráz po zádech.
SLONI – tak to je paráda.Napajedlo je úplně u cesty a při něm více jak dvacítka nádherně červených slonů.Červeně zbarveni jsou od zdejší hlíny.Malí, velcí, největší.Fotíme a natáčíme jako o duši.Je to něco fantastického, jak se zlobí, ale žízeň je větší, tak stále noří chobot do červené břečky, nasají a šup do sebe.Po desíti minutách odjíždíme na oběd.
Obědváme v Hotelu TAI – TAI, který má nádherný výhled a nemůže zde chybět další napajedlo kde hasí žízeň stádo antilop a šest zeber.V dálce pod stromy vidíme stádo slonů.Oběd je výborný.Pití si platíme.Pivo stojí 250 KES, což je v přepočtu přibližně 75 korun.Mezi stoly vidíme pobíhat damanay skalní, vypadají jako naši potkani, ale bez ocasu.Personál je odhání dlouhými klacky.Fotíme si okolí, různé ještěrky a někteří se stačí vykoupat v nádherném bazénu a dobít baterie fotoaparátu či kamery.Před naším odjezdem přijíždí jiná skupinka Čechů a hlásá, že nedaleko viděli lvy.
Mraky jsou ta tam a obloha je bez mráčků.Naštěstí si vezeme dostatek vody, ale zda jí budeme mít dostatek i pro zítřejší den je otázka.Je krátce po druhé hodině odpoledne a my vyrážíme jsme netrpěliví, zda se nám poštěstí vidět zmiňované lvy.
Máme štěstí.Lev a lvice polehávají pod stromem ve vysoké trávě.Zastavujeme co nejblíže.Máme je na deset metrů.Po chvíli se lev zvedne a vybírá si jiné místo.Lvice ho následuje.Jdou blíže k nám.Teď jsou skoro u nás.Velký lev s mohutnou hřívou je dosti neklidný.Řidič nám prozrazuje, že mají dobu páření proto bude lepší nechat je v klidu.I přes těch pár minutek si každý natočil krásné záběry a udělal neopakovatelné snímky.
Cesta pokračuje a my jsme namlsáni blízkosti zvířat, takže pasoucí se impaly , nebo zebry téměř u cesty nás nechávají klidnými.
Narážíme na opice, skotačí všude.Stromy, keře jsou jimi obsypány.Mámy nosí mláďata, ostatní se mezi sebou perou.Jdou přes cestu,dovádí, jako by nám chtěli předvést co všechno umí a my musíme čekat, až se panstvo přemístí ze silnice na trnité keře, nebo se uvelebí na některém ze stromů.
Opět vidíme slony, žirafy a zebry.Kolem čtvrté hodiny přijíždíme do městečka Voi, kde řidič jede tankovat a my máme možnost podívat se do zdejšího obchůdku.Mě spíše zajímá okolí.Hned mám u sebe nespočet dětí.Berou co jim dáte.Naštěstí, že jsem si vzal bonbony,žvýkačky i tužky.Fotím pneuservis a před ním ze starých pneumatik vyrobené pantofle.Staré pneumatiky se válejí na desítky metrů.Přestávka byla krátká a naše cesta pokračuje do střediska, kde budeme vyplňovat formulář pro ubytování.Cesta stála zato.Po pár kilometrech jsme vjeli na prašnou kamenitou cestu, po které náš šofér uháněl, jako by to byla dálnice.V místě dostáváme mokré ručníky,kávu,čaj­.Vyplnit formulář je opravdu sranda.Hlavně musíte napsat jméno, datum narození, pohlaví, číslo pasu – to si vymyslíte raz dva – protože ho sebou nemáte a podepsat.
Pak naše cesta pokračovala opět do národního parku, kde byl náš hotel.
Vypadal nádherně.A nádherně tam také bylo.Pokoje byly zařízeny velmi luxusně a z každého byl výhled na napajedla,kde se to zvířaty jen hemžilo.Poprvé jsme viděli buvoly.Byla to samčí skupina v počtu 10 až 15 kusů.Buvoli patří k nejzákeřnějším zvířatům v buši a ze zvířat,které jsme viděli snad i nejplašším.
Před večeří dorazilo stádo slonů.Pozorovali jsme je už z dálky, jak jdou poslušně za sebou.První jde velký slon – máma – pak další i malí a celé stádo uzavírá největší slon – táta.
Jdou pomalu, rozvážně.Stmívalo se a sloni pili vodu přímo pod terasou hotelu.Chobot ponořil do vody každý nespočetněkrát a to na jeden zátah slon nabere až dvacet litrů vody.V dálce jsme uviděli další stádo které mířilo k našemu napajedlu. Netrpělivě jsme čekali co se bude dít. Pijící stádo se poslušně začalo řadit jeden za druhým a pomalu začalo odcházet pod hotelem – vysvětlím – do buše.A my si podívanou zopakovali!Dorazili další, bylo jich okolo dvaceti a chovali se naprosto stejně!Opravdu, tak to tam funguje. Večeře byla skvělá.Pivko stálo 300 KES, no nedejte si ho.Hudba hrála dlouho do noci.

Ještě to vysvětlení k ubytování.V ga­lerii najdete „včelí budky“. Na pětimetrovém sloupu jsou kulaté pokoje které vypadají jako úly.Jsou vkusně zařízené s ventilátorem a nezbytnou sítí u každé postele, která byla veliká a pohodlná.Je krátce před půlnocí.

Jdeme spát, plní zážitků a přejeme si snít o zítřku – jaký bude?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář