Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                                              SAFARI

Je úterý 8.ledna 2008.Po snídaní v 6 30 nasedáme do tří aut.Nikdo se nemačká.Sedíme si pohodlně po dvou za sebou a já mám výhodu, protože jsem nespěchal a sedím sám,hned za řidičem.
Projíždíme probouzející se půlmilionovou Mombasou.Všude je na první pohled vidět chudoba.Lidé chodí pěšky podél cesty,jiní jedou na kolech a ti – snad – bohatší na motorce.
Od rána posedávají na zemi u velkých skladů děti, mladí, ženy, muži a čekají na práci.
Kruhových objezdů je zde nespočet a pro našince je jízda těmito „křižovatkami“ zábavou, pokud nesedíte zrovna za volantem. V Keni se totiž jezdí vpravo. Naše cesta vede do městečka VOI, které je vzdálené přibližně 90 kilometrů.Provoz je dosti veliký, převažují nákladní auta a autobusy.Byť je ráno jsou přecpané a na střeše má každý zahrádku, nebo spíše zahradu, kde veze naprosto vše.Od nábytku, kol, balíků s hadry, až po kanistry.To je zde nejžádanější zboží.Mombasa se potýká s nedostatkem vody.Lidé jí nabírají v okolních řekách a nádržích.Nosí jí převážně ženy a kde jinde než na hlavě.
Podél cest se prodává nač si vzpomenete.Ze dřeva zbité přístřešky – prodejny – jsou obaleny slídou hadry,jen aby na vás nesvítilo sluníčko a to tady umí svítit jo pořádně.Okolní „bistra“, nabízí řidičům občerstvení a téměř před každým čmoudí oheň, na kterým si opečete to co máte.Podél cesty se také prodává dřevo. Je baleno ve velkých pytlích.A jak je vidět prodává se dobře. Dřevo, keňané kácí v horách.Je tvrdé dobře a hlavně dlouho hoří.Ještě před Voi zastavujeme – řekněme – v nákupním středisku, které nabízí látky vyřezávané sošky zvířat, masek a spousty věcí, které vidíte vůbec poprvé.Můžete se zde občerstvit,jít na toaletu a řidiči zde mají jakousi kantýnu, kde si dávají kafe,kolu a někteří i něco k jídlu
Prodavači jsou úslužní, ale ne vtíraví.Řeknete ne, nebo hapana – to je to samé a máte klid.To není jako v Turecku či Egyptě, kde hlavně ženy mají co dělat, aby se zbavily dotěrných prodavačů.
Po půl hodinové pauze vyrážíme na safari.Jsme zde – TSAVO ESAT National park. Po zaplacení a nezbytném zvednutí střechy každého auta vjíždíme s připravenými kamerami a fotoaparáty.Nevíme, co se dá očekávat.

Pokračování

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář